Co mi přinesl rok 2015

31.12.2015

Rok 2015 končí a je na čase jej celý shrnout. Konečně mám po letech za sebou úspěšný rok. Sice nebylo vše úplně růžové, ale zvládl jsem překonat krizi po loňském krachu a postavit se znovu na nohy. Po letech snažení a neúspěchů jsem se konečně dostal do stavu, kdy se podnikáním dokážu uživit. Sice jsem ještě první třetinu roku zůstal na brigádě, ale zbytek roku mě už živilo čistě jen podnikání. Zkusím rozepsat co se událo v jednotlivých oblastech mého života.

Fotografování

Mám pocit, že teprve v tomto roce jsem se dostal do stavu, kdy si můžu bez problému říkat profesionál. Hodně je to vidět i na mém přístupu k focením. V předchozích letech jsem se pořád ještě občas cítil, že nevím moc co dělám a neměl jsem tu jistotu. Během tohoto roku se to dost změnilo a není to jen můj pocit, protože jsem to v poslední době slyšel i od klientů dost často.

Kvalita fotek se také zvýšila a jsem s nimi mnohem spokojenější. Na druhou stranu si všímám že čím lépe fotím, tím více se zvyšují i mé nároky na fotky. Mé starší fotky mi přijdou hrozné a u těch současných vidím spoustu chyb, které mě štvou. Mám ale docela jasnou představu, jak chci aby se má tvorba ubírala a zatím jsem na dobré cestě. Pokud pominu detaily, jsem spokojen s tím co tvořím.

I když často tvrdím, že to není o výbavě, hodně mě posunul kupředu nákup kompletně nové foto výbavy. Na jaře jsem opustil svou Canon zrcadlovku a přešel ke kompaktu od Fujifilmu. Byla to investice ve výši skoro 80 000Kč a přemýšlel jsem nad tím už delší dobu. Z čistě podnikatelského hlediska to byl dost riskantní/hloupý krok – focení mi ještě nevydělávalo tolik, abych si mohl nákup tak drahé techniky obhájit. Nicméně jsem novou výbavu vážně potřeboval, vzhledem k cenám svých služeb jsem chtěl pro klienty co nejlepší kvalitu a zároveň jsem cítil, že mě předchozí výbava už začala omezovat.

Nakonec jsem za toto rozhodnutí hodně rád, protože mám teď takovou výbavu, díky které si můžu troufnout i na zakázky, které jsem dříve raději odmítal. Navíc i technická kvalita mých fotek se zvýšila a počet nepovedených snímků se razantně snížil. Pokud vás zajímá více o této změně, mrkněte na tento článek. K tomu samotnému přechodu od zrcadlovky ke kompaktu se asi ještě vrátím a na Fototipech zveřejním článek o dlouhodobých zkušenostech.

Celkově se mi dost změnila klientela. Dříve jsem nejčastěji fotil portréty pro osobní použití (na památku, jako dárek pro přítele…) a většinou jen slečny. Letos převládaly business portréty, fotil jsem po firmách, profilovky na LinkedIn, na webovou prezentaci a podobně. Ještě musím trochu upravit texty na webu, abych do příštího roku přitáhl více podobných zakázek. Radost mi udělalo, že se stále zvyšují částky které klientům fakturuji. I když jsem ceny držel celý rok stejné, ozývají se klienti kteří si vybírají více fotek a měl jsem třeba jednu cca půlhodinovou zakázku, kde jsem fakturoval skoro 5000Kč. Cílem je mít takových zakázek mnohem více a častěji.

Velkým problémem je pro mě plánování jednotlivých focení – zvlášť když je potřeba ještě domluvit další věci (vizážistku, půjčení koně atd.) a do toho sladit focení s počasím. Během roku mi odpadlo dost focení právě kvůli té domluvě. Další velký problém je doba zpracování fotek, zbytečně to natahuju a zabere mi to tak neúměrně dost času. Zdržuje mě i pomalý počítač, proto plánuji co nejdříve investici do výkonného notebooku, ať toho stihnu za den upravit mnohem více a rychleji.

Velkou radost mám taky z toho, že mám teď možnost pracovat s úžasnými a zajímavými modelkami. Ještě před rokem bych se ani neodvážil oslovit třeba takovou Estelle Roger, Niate Suicide, Neiru Lohikäärme a spoustu dalších krásných modelek, které mají s focením hodně zkušeností. Moc rád ale fotím i „normální“ holky, tedy takové které s modelingem zkušenosti nemají. Baví mě hledat je různě po sociálních sítích, mezi přáteli přátel a podobně. A byl jsem v tom letos úspěšný, okruh osvědčených a úžasných slečen na spolupráci se mi hodně zvýšil, a navíc z toho vznikly nová přátelství. Na to, že jsem ještě nedávno v Praze skoro nikoho neznal, teď často narazím na známé tváře při procházení ulic Prahy. Focení mi dost otevírá možnosti při poznávání nových lidí.

Podnikání a finance

Konečně mám za sebou období, kdy jsem se po více než půl roku dokázal uživit jen díky podnikání. Loni jsem v létě kvůli krachu musel nastoupit na brigádu a tam jsem vydržel až do konce letošního dubna. Díky brigádě jsem měl alespoň jisté příjmy na pokrytí těch nejnutnějších měsíčních výdajů. Mimo to jsem stále makal na podnikání a snažil se co nejvíce fotit. Dost jsem se tenkrát obával, že po odchodu z brigády přijdou špatné měsíce a já zase zkrachuji. Naštěstí se tak nestalo a mě se dařilo zvládat zbytek roku relativně v pohodě. Příjmy dost kolísaly, byly docela dobré měsíce, pak zase nějaké slabší, ale ve výsledku jsem už tento rok netrpěl chudobou.

Jsem hodně rád, že i přes ne moc vysoké příjmy se mi dařilo postupně odkládat něco na spořící účet, abych měl nějakou rezervu. Podařilo se mi do konce roku dostat na 20 tisíc, což považuji za velký úspěch. Před rokem jsem byl totiž 20 tisíc v mínusu a podnikání mi sotva vydělalo na nejnutnější měsíční výdaje. V oboru v jakém se pohybuju je taková rezerva hodně důležitá. Jsou období kdy nevím co dříve a fotím skoro pořád. Pak jsou období kdy se nikdo neozývá a je mnohem méně práce. Mým cílem je dále postupně odkládat menší částky bokem, abych měl dostatečnou rezervu na období s méně zakázkami, případně na pokrytí nečekaných výdajů (kdyby se porouchal notebook, nebo foťák).

Jsem spokojený i se svou prezentací na sociálních sítích a taky na budování brandu ze svého jména. Zjišťuju, že o mě ví stále více lidí a v oboru portrétní fotografie nejsem už úplně neznámý. Ještě stále nejsem úplně spokojen s tím, jak využívám sociální sítě. Letos jsem hodně zapracoval na využití Instagramu, kde jsem dosáhl do konce roku něco přes 500 followerů. Na Twitteru přes 550 followerů. Na mé fotografické Facebook stránce pak přes 1300 fanoušků a na stránce Fototipů přes 1700 fanoušků. Díky tomu se mnohem snadněji propagujou různé nabídky (akce na focení, workshopy atd.). Tady bych chtěl ještě více zapracovat a udělat si nějaký řád, jak na které soc. síti vystupovat. Zatím ty fotky a příspěvky zveřejňuju dost chaoticky a vadí mi to. Určitě chci více zapracovat na sdílení zákulisních informací, backstage fotek z focení a podobně. Aby fanoušci neviděli jen výsledky mé práce, ale mohli nahlédnout i trochu do toho, jak to celé vzniká.

Můžu to obkecávat jak chci, ale to hlavní na čem v podnikání ve výsledku záleží jsou čísla. A tady je to taky dost pozitivní. Sice se v absolutních částkách pohybuji stále na trapných číslech (s ohledem k mé předchozí profesi Java programátora), ale je tam růst a dost znatelný. Opět budu sdílet jen relativní grafy a hodnoty (třeba v příštím roce odtajním i přesné částky ;) ). Ale pro představu to snad bude stačit.

Problém je v mých měřeních. Všechny příjmy a výdaje týkající se podnikání si vedu v Google tabulce a mám to rozdělené i na různé oblasti, kterých se dané položky týkaly. Jenže v předchozích letech jsem si do těchto statistik vůbec nezapisoval výdaje týkající se platby zdravotního a sociálního pojištění (a taky pokut za pozdní placení). Z toho důvodu není úplně směrodatné srovnání čistkého zisku z tohoto roku proti tomu předchozímu. A zpětně se mi to nechce dohledávat a doplňovat. I přesto, že jsem si to za minulý rok do statistik nezapisoval, byl zisk letos vyšší než loni, jen nevím o kolik přesně vyšší. Navíc čekám ještě několik plateb z dřívějších zakázek, takže ve výsledku byly ty letošní výdělky ještě o nějaké to procento lepší.

prijmy_foceni_2015

Příjmy z focení v roce 2015 byly o 72% vyšší, než minulý rok. A to i přesto, že jsem prví třetinu roku chodil na brigádu. Jediný měsíc kdy jsem neměl z focení žádné příjmy byl duben.

prijmy_celkem_2015

Celkové příjmy byly v roce 2015 vyšší o 93%. Růst je to dost krásný a vůbec by nebylo špatné mít něco takového každý rok. V absolutních číslech ale stále nejsem spokojený. Abych byl spokojený, musím současné příjmy alespoň ztrojnásobit. Pak si budu žít vzhledem ke svým nákladům hodně dobře. PS. do těchto celkových příjmů jsem nezapočítal příjmy z brigády, jen z podnikání.

Bohužel pasivních příjmů moc nebylo, konkrétně 11,8% ze všech příjmů (cca 10% bylo jen díky ebooku, zbytek prodej triček). Toto procento bych rád v dalších letech postupně zvyšoval i když upřímně zatím moc nevím jak. Fototipy moc nevynášení a další projekty ze kterých by mohly plynout pasivní příjmy zatím v plánu nemám (tedy mám v plánu, ale zatím jsem nic dobrého nevymyslel).

E-book focení portrétů

Jeden z mých nejoblíbenějších projektů. Už třetím rokem mi ebook Jak na focení portrétů přináší pasivní příjmy a to i přesto, že jsem poslední vydání vydal v dubnu 2014. V roce 2015 jsem měl nejvíce prodejů, vydělala mi o cca 4000Kč více než loni. Mám v plánu vydat brzo další vydání, které bude rozšířeno o další témata a bude obsahovat kvalitnější ukázkové fotky. Čekám, že po vydání 3. verze knihy prodeje dále stoupnou. Psaní tohoto vydání jsem měl v plánu začít už letos na podzim, bohužel jsem ještě pořádně nezačal.

Prodejům hodně pomáhá fakt, že jsem stále známější v oboru portrétní fotografie. Jsem aktivní v různých fotografických fórech a Facebook skupinách, hodně lidem radím. Počet mých fanoušků na sociálních sítích taky roste, takže lidé které svou tvorbou a přístupu k focení zaujmu, si mnohem pravděpodobněji knihu objednají.

Lektorské činnosti

Letos jsem se začal konečně věnovat školením. Sice jsem už loni nabídl workshop na focení portrétů, ale vůbec jsem si nevěřil a proto jsem ho ani nijak více nepropagoval. Letos jsem se i přes velké obavy konečně odhodlal a začal jej propagovat. Potěšily mě hodně pozitivní reakce z prvního workshopu a zde je report z toho dne. Na jaře jsem workshop zaplnil během týdne a hned jsem si představoval jak tyto workshopy budu pořádat pravidelně každý měsíc. Jenže druhý workshop se mi podařilo zaplnit jen z části (3 ze 4 míst). A další termíny se lidi nehlásili (ti co se ozvali psali, že jim dané termíny nevyhovují a vždy se na každý termín přihlásil tak jeden zájemce).

Tady vidím velký potenciál. Vzhledem k mému přátelskému přístupu a ochotě dělit se o své znalosti a zkušenosti chci nějak pravidelněji pořádat workshopy zaměřené na portréty. Taky chci nabízet kurzy na úpravy fotek a připravuji taky kurz o focení portrétů, který bude zaměřený spíše jen na teorii.

Fototipy

Obrovská ostuda, vůbec jsem se letos Fototipům nevěnoval. Což se projevilo i na příjmech z reklam. Ale i tak to nějaké výhody přineslo. Díky použitému affil programu na Fuji výbavu jsem měl díky konverzím v podstatě zadarmo nový blesk Nissin i40, náhradní baterie a brašnu. Taky se mi podařilo výměnou za odkazy/reklamy získat některé další foto vybavení za podstatně vyhodnější ceny, nebo některé i zdarma (zatím bohužel jen levnější příslušenství).

Takže i když konkrétní příjmy z portálu nejsou moc vysoké (a mimochodem stejné jako loni, jen s 3,5x menšími výdaji), s těmi dalšími výhodami a získaným vybavením je to už docela hezká částka vzhledem k času, který jsem webu věnoval.

Trička pro fotografy

Štve mě, že jsem se už Tričkám pro fotografy přestal věnovat. Jediné co jsem pro to letos udělal bylo vystavení asi dvou faktur. Úplně jsem prošvihl i předvánoční období, nepropagoval jsem to ani na Fototipech ani na sociálních sítích. Náklady na web jsou 150Kč/ročně, takže si na sebe projekt rozhodně vydělá. Ale je to jen takový slabý přivýdělek. Přitom by stačilo jen pravidelně přidávat nové motivy a sdílet to na fototipech a na mých foto stránkách.

Shrnutí

Mám z tohoto roku hodně dobrý pocit. Stihl jsem poznat hodně super lidí, posunout se ve focení o pořádný kus dále a taky najít způsob, jak se živit tím co mě baví. Dělám v podstatě jen to co chci, dělám si věci po svém a mám konečně tu svobodu, po které jsem toužil. Je to pro mě přelomový rok, je to úžasný pocit vědět, že se uživíte sami na sebe. Pořád ještě nemám úplně vyhráno, žádné jistoty (ty stejně nebudou v podnikání nikdy :) ), ale díky předchozím neúspěchům jsem se naučil dobře zvládat krizové situace. Tím jak dále porostou mé příjmy, budu mít i více možností jak si života užívat a cestovat.

Mimochodem, pokud jste nečetli, můžete kouknout na můj report z roku 2014.

Plány na rok 2016

Žádné předsevzetí si nedávám, nemá to smysl. Nicméně mám jednu hlavní věc, na kterou se chci zaměřit. Tou věcí je dispciplína. Díky tomuto článku jsem se hodně zamyslel nad tím, co mě nejvíce brzdí a je to právě ten nedostatek disciplíny. Už jsem na to narážel v průběhu roku v měsíčních reportech ze života na volné noze.

Disciplína je hodně obecný pojem. Momentálně žiju spíše tak, že se do všeho musím nutit/motivovat, všechno mi zabere hodně času, nedělám věci které bych dělat měl, vše odkládám a celkově trávím “prací” celé dny, aniž bych ten čas využíval efektivně.
Zaměření na dispcilínu bude znamenat, že si v průběhu roku budu evidovat činnosti, které bych měl/chtěl pravidelně provádět (běh, cvičení, vyřizování emailů jen v určitých časech). Taky si budu hlídat, abych se nenechával při plnění úkolů ničím vyrušovat a dokončoval je co nejrychleji (takže nejspíše budu testovat nástroje na sledování času). Díky tomu toho za den stihnu buď neuvěřitelně moc (proti současnému stavu), nebo budu po obědě mít vše odpracované a budu mít zbytek dne volný. A to je právě to co mě láká, takhle jsem byl neustále zaneprázdněný a když jsem pak odpoledne šel třeba někam s přáteli, měl jsem výčitky že nepracuju (protože jsem předtím moc práce nestihl). Prostě se naučit dělat věci i přesto, že se mi do nich nebude chtít.

Po stránce financí bych chtěl oproti roku 2015 zvednout příjmy na trojnásobek. Když si to rozpočítám na měsíční příjmy, dost se toho děsím a přijde mi to skoro až nesplnitelné. Pak si ale vzpomenu, že třeba několik posledních zakázek v prosinci přineslo každá přes 4000Kč. Mít takové zakázky častěji, je tento můj cíl dobře realizovatelný. A navíc je to pro mě výzva, samotné zdvojnásobení by tak zajímavé nebylo.

Hodně bych chtěl pohnout s kurzy a workshopy. Už mám ostatním fotografům hodně co předávat, všechny ty znalosti a zkušenosti je fajn zužitkovat i tímto způsobem a rovnou i pomoct dalším k rychlejšímu zlepšení se ve focení.

Čekají mě taky velké investice. Určitě co nejdříve nový Macbook Pro, protože na tom mém Macbooku Air z roku 2011 je úprava většího množství fotek utrpení. To už je částka přes 50000Kč. Dále pak nový foťák (až jej Fuji představí :) ), protože s rostoucím počtem zakázek budu chtít mít dva foťáky ať mám nějakou zálohu. Což je dalších cca 40000Kč. Takže to ztrojnásobení příjmů je opravdu potřeba :)

No a taky bych rád začal konečně i nějak cestovat. Což tedy popravdě zatím netuším, jak to zkombinovat s tím mým podnikáním. Ale něco už snad vymyslím :)

A jaký byl rok 2015 pro vás? Dejte vědět v komentářích pod článkem vaše dojmy a nebo rovnou odkaz na váš report.

Další zajímavé reporty o kterých vím:

, Co mi přinesl rok 2015, http://www.nogol.cz/2015/12/co-mi-prinesl-rok-2015/, http://www.nogol.cz/feed,

Comments are closed.