Filtr Katadyn BeFree 1.0 , 62g

27.7.2018
1 398.00Kč

Další dobře fungující, lehký a kompaktní filtr, kterým se můžete vybavit na trek. Do měkké, skladné láhve naberete vodu, našroubujete filtr a skrze sportovní uzávěr můžete hned pít. Díky spolehlivé technologii EZ-Clean Membrane™ s velikostí pórů 0,1mikronu nemusíte řešit z jak dobrého zdroje v divočině vodu naberete. Do měkké láhve se širokým hrdlem se dobře nabírá voda i ze špatně přístupných zdrojů (mezi kameny apod.), filtr má skvělý průtok, je lehoučký a podle výrobce by měl jít i snadno čistit.

Je to sice už novinka loňského roku, která posbírala snad všechna prestižní ocenění (zlatá medaile na ISPO 2017, Backpacker Editors’ choice 2017), ale potřebovali jsme si jí ozkoušet v praxi, než ji do sortimentu zařadíme. Parametry jsou jedna věc, praktické používání druhá…

 

“Filtr jsem během 97dní na Appalachian Trailu prověřil dostatečně a opravdu funguje báječně – skvělý průtok – i po několika týdnech lepší než nový Sawyer SP129. Do měkké, překvapivě odolné láhve se dobře nabírá voda, prázdná láhev nezabírá žádný prostor. Tohle je pecka. ALE – čištění/proplachování filtru je neefektivní a musí  se provádět poměrně jemně, jinak filtr poškodíte. Filtr se čistí tak, že do láhve naberete čistou vodu a hrkáním filtr „opláchnete“. Zní to dobře a jednoduše, ale moc to nefunguje – opláchnou se jen největší nečistoty a ty které ve skutečnosti omezují průtok zůstanou… A když se rozhodnete s filtrem zatřepat trochu energicky, poškodíte ho  jako já – keramická filtrační vlákna jsou v „kleci“ filtru trochu na volno a asi se ulámou. No a pokud poškodíte láhev, jste úplně nahraní –  narozdíl od Sawyeru, který našroubujete na téměř každou PETku, filtr nepasuje na žádnou známou láhev… a to může být hlavně na delším treku dost problém.”

Takže, filtr funguje skvěle, má výborný průtok a práce s ním je snadná. Rozměry a hmotnost na výbornou. Super na kratší, rychlé výšlapy. Díky parádnímu průtoku skvěle funguje i jako gravitační. Proto se vyrábí i v třílitrové verzi, vyloženě designované jako gravitační filtr. Na dlouhou akci bych si kvůli odolnosti a možnosti proplachování a šroubování na PET láhev vzal radši Sawyer.

Poměrně zajímavé a jednoduché je u Katadynu testování jestli je filtr vpořádku (pokud vám zmrzne, spadne, nebo po čištění) – když skrz vlhký filtr protlačíte vzduch, tak je filtr poškozený. V praxi provedete tak, že naberete půl flašky vody, našroubujete a dobře utáhnete filtr, otočíte filtrem dolů a vytlačíte vodu. Když dojde voda a vy jste schopní z flašky vytlačit i vzduch, filtr je poškozený. Je to jednoduchá fyzika – vodou obsazenými póry díky povrchovému napjetí vody nemají bublinky vzduchu šanci projít. Pokud vzduch prochází, tak někde musí být mnohem větší prasklina, nebo netěsnost.

Filtr se vyrábí ve velikosti flašek 0,6 litru , 1 a 3litry, ale každý kdo si filtr vyzkouší pochopí, že 0,6 nemá význam – nabrat vodu, našroubovat filtr, otřít flašku aby špinavá voda stékající po flašce nekontaminovala tu čistou, vymáčknout stěží půl litru, odšroubovat filtr, slézt k vodě nabrat další várku, našroubovat filtr, otřít flašku… pokud potřebujete tři litry, tak tu 0,6 na místě rozšlapete:-) Velikost 0,6 se teoreticky může hodit do běžeckých vest…ale na to je zase dost velká.

Filtr se dá použít různým způsobem – buďto můžete pít vodu rovnou z filtru, nebo naplněnou láhev uložit na později a nebo rovnou u vody přefiltrovat vodu do jiné láhve se kterou se líp manipuluje (líp padne do boční kapsy batohu a dá se vytahovat a vracet zpět za chůze).

Katadyn BeFree:

  • velikost pórů 0,1 mikronu – odstraní 99,9999% prvoků a bakterií (podle EPA standardů)
  • hmotnost 62g i s lahví
  • skladná, odolná, pružná láhev bez BPA s širokým hrdlem 42mm Hydrapak® SoftflaskTM
  • skvělý průtok 2l/min
  • životnost filtru až 1000l v závislosti na kvalitě vody
  • sportovní uzávěr ze kterého se dá rovnou pít
  • možnost filtr proplachovat a testovat jeho funkčnost
  • možnost dokoupit filtrovací kartridž
  • vyrábí se i v 3litrové variantě (106g) jako gravitační

 

Kód zboží: Katadyn_BeFree_1l
Obrázek: 

Cena: 1 398.00Kč

, Filtr Katadyn BeFree 1.0 , 62g, http://www.nalehko.com/Katadyn_BeFree_1l, http://www.nalehko.com/rss.xml,

Comments are closed.