Co mi přinesl rok 2017

29.12.2017

Jako každý rok, i letos přináším souhrn toho, jaký pro mě celý rok byl. Zápisky z jednotlivých měsíců sdílím průběžně v rámci seriálu Ze života na volné noze, zde se ale můžu nad uplynulým rokem pořádně ohlédnout a zhodnotit ho jako delší časové období. Měsíc je přeci jen krátká doba na to abych něco vyvozoval. Pro zajímavost, zde je report z roku 2016.

Rok 2017 pro mě byl v mnoha oblastech přelomový. Zažil jsem hromadu úžasných zážitků, ale byl jsem taky mnohokrát dost na dně. Nepodařilo se mi skokově vyrůst, tak jak jsem si přál, ale i přesto je zlepšení oproti minulému roku velmi hezké a příjemné.

Minulý rok jsem se potýkal s depresivními stavy, které mě dost brzdily. Ani letos jsem se toho úplně nezbavil, ale bylo to lepší a lépe jsem se s tím vypořádaval. Nicméně jsem si uvědomil jednu důležitou věc. Když mi bylo mizerně, dostal jsem hodně asociální náladu a skoro vůbec jsem se s nikým nesetkával. Letos jsem dost omezil kontakty s lidma, kromě mých nejbližších. Uvědomil jsem si ale, že čím více se v těchto stavech uzavírám před světem a trávím čas doma, tím více se problém prohlubuje. Trvalo mi to skoro celý rok než mi to došlo. Takže teď když na mě padá asociální nálada a je mi mizerně, tak se snažím donutit jít ven. Fotit, na pivo, na kafe…prostě mezi lidi. Sice se mi v tu chvíli ani náhodou nechce, ale pomůže to.

Ta volná noha je v těchto stavech dost nevýhodná. Protože když na mě přijde mizerná nálada a nic se mi nechce, tak prostě nemusím nic dělat. Byly období, kdy jsem třeba týden nevylezl z domu ani s nikým nemluvil. Samozřejmě se to pak projeví i na výdělcích. Ale vzhledem k současné finanční situaci si (v tomto případě bohužel) můžu dovolit klidně celý měsíc nepracovat. A nebudu lhát, občas to k tomu svádí. Jak se to projevilo v tomto roce ukážu za chvíli.

Obrovská výhoda práce na volné noze je ta flexibilita. Konečně jsem tenhle rok trochu začal s cestováním. Zatím jen fakt lehce, ale oproti minulým letem je to konečně nějaká změna. Hned začátkem roku jsem se vydal s partou fotografů do Broumovska, kde jsme měli pronajatou chatu, popíjeli a občas vyrazili na nějakou fotoprocházku po okolní přírodě (samožřejmě zase nám nevyšel žádný východ ani západ slunce :) ).

V březnu jsem v podobné sestavě vyrazil na fotografický výlet do Polského Krakova. Tedy nakonec se zas spíše pilo, než fotilo, ale výlet to byl zajímavý. Cesta tam vyšla na příjemné 1€ a cestou zpátky jsem to vzal se zastávkou v domovském Místku.

Taky jsem byl na otočku za kamarádkou v Českých Budějovicích, kde jsme cvakli pár portrétů, ale hlavně pokecali u piva. Jednou jsem byl na výletě na Kokořínsko a dvakrát jsem kvůli focení kalendáře vzpěraček navšívil Moravu (fotilo se někde poblíž Olomouce).

Koncem léta, v posledních teplých dnech tohoto roku, jsem se vydal s kamarádkou Hankou na neplánovaný výlet do Polska, kde jsme fotili s liškou. Byly to krásné 3 dny, zatím jsem stihl upravit jedinou fotku. Ta se hned stala mou nejúspěšnější fotkou, kterou jsem kdy sdílel. Máme v plánu se tam brzo vrátit a nafotit Freyu (lišku) se zimní strstí, vypadá teď mnohem lépe 🙂

Taky jsem se snažil tenhle rok aktivněji cvičit, ale k ideálu to má daleko. Pořídil jsem si hrazdu do pokoje a aktivněji běhal. Celoročně jsem běhal jen v kraťasích a tílku. Pokud nemrzlo, tak i bez bot. Což je super, protože nemusím řešit venkovní teplotu a ať je venku jakákoliv zima, nemusím se na to nijak zvlášť oblíkat.

Letos jsem naběhal nejvíce za celou dobu co používám Endomondo…i když musím podotknout že v předchozích letech jsem nebral sebou mobil na každé běhání. Každopádně pořád je to dost špatné, většinou jsem běhal pár dní v kuse za sebou a pak jsem měl zase dlouhou pauzu. Takže nic pravidelného, to bych chtěl do budoucna změnit.

Fotografování

Co se týká posunu v oblasti focení, mám z toho smíšené dojmy. Sice jsem se zase o kousek posunul, ale obecně na mě padla hrozná deprese co týká tvorby. Nebaví mě moje fotky a co hůře, nebaví mě ani fotky ostatních. A to ani mých oblíbených fotografů. Jestli mě za měsíc zaujme tak 5 fotek z těch stovek co denně vídám, je to úspěch. Jsem zahlcený fotkama a přijdou mi průměrné. Chci umět dělat takové ty WOW fotky, ke kterým se člověk vrací a které jen tak nedostane z hlavy. Mám pár nápadů jak se k tomu propracovat, ale je to běh na dlouhou trať.

Hodně jsem se ale posunul ve schopnostech úprav fotek v Photoshopu. V PS jsem začal koncem loňského roku a postupně jsem se zlepšoval. Dělám teď úpravy rychleji a hlavně kvalitněji. Pořád mám ale velké mezery a snažím se dále zlepšovat.

Na začátku roku jsem si splnil svůj sen a koupil si pořádný 680W bateriový záblesk. Ten byl násobně výkonnější, než ty dva systémové blesky, které jsem měl. Abych ho měl v čem nosit, koupil jsem si batoh Lowepro ProTactic 450AW. Myslel jsem že budu s výkonným bleskem fotit epičtější fotky při focení venku, ale ukázalo se, že ho skoro nepoužívám. Venku jsem s nim fotil tak 5x. Při focení v interiéru se sice vyšší výkon taky hodil, ale stejně jsem při portrétním focení v interiéru nastavoval maximálně 1/16 výkonu, takže stejně jsem ten výkon blesku nevyužil.

Nicméně mě strašně štvalo, že výkon tohoto záblesku musím nastavovat přímo na záblesku, výkon systémového blesku jsem pak mohl nastavovat přes Yongnuo odpalovač. Kromě blesků jsem musel tahat sebou i příjmače a myslet na dobíjení všech (asi 20ks) tužkových baterek. Proto jsem si koncem roku udělal radost a objednal 2x blesk Godox AD200, který má výkon 200W, v kombinaci s Fuji foťákem umí  i TTL režim a hlavně vysokorychlostní synchronizaci. Takže už nemusím jak blbec vytahovat ND filtry 🙂 Taky je super, že teď nebudu muset sebou tahat příjmače (blesk má příjmač zabudovaný) a výkon můžu nastavovat z odpalovače. Bohužel blesky dorazily až koncem roku, takže jsem s nimi ještě nestihl ani jednou fotit 🙁

Kromě blesků jsem si na své třicátiny nadělil konečně nový foťák, Fujifilm X-T2, který jsem objednal jak jinak než z Fujifoto obchodu. V listopadu na něj totiž byla akce dvojtého cashbacku, takže jsem ušetřil 5600Kč 🙂

A aby toho nebylo málo, rovnou jsem si pořídil nový fotobatoh od Peak Design. To hlavně kvůli tomu, abych nahradil kombinaci batoh+brašna jediným batohem a předešel tak neustále se vracejícím problémům s bolestí zad.

Celkově jsem si neskutečně polepšil co se týká výbavy. Mám teď mnohem lepší a rychlejší foťák a díky novým bleskům bude můj život zas trochu jednodušší. Stejně tak nový batoh mi poskytl mnohem vyšší komfort ať už jdu na focení větší zakázky, nebo jen jdu pro něco do města.

Tak trochu doufám, že mě investice do nové výbavy nakopne k další tvorbě. Odstranilo se pár problémů které mě znepříjemňovaly život a přidaly se nové možnosti, které teď při focení budu mít.

Bohužel jsem v roce 2017 nefotil vlastních projektů tolik, kolik bych si přál. Většinou právě z důvodu blbé nálady. A nebo depky z toho že fotím fotky které nejsou WOW. A taky z důvodu, že se mi nedařilo vymyslet žádný konkrétní nápad na focení, nebo se mi nechtělo nic s nikým domlouvat. Ve výsledku jsem fotil většinou jen s jednou kamarádkou a z toho důvodu jsem z těch focení moc fotek neupravoval…ať nesdílím pořád jen fotky s jednou modelkou.

A taková malá zajímavost – díky focení kalendáře vzpěraček jsem se dostal na chvilku i na titulku seznamu, v reportáži pro sport.cz jsem povídal o tom jak kalendář vznikal 🙂

Podnikání a finance

Jen pro shrnutí – na volné noze jsem od roku 2012 a začátky byly příšerné. Nedařilo se a v roce 2014 jsem zkrachoval, našel si brigádu kvůli zaplacení dluhů a teprve od jara 2015 jsem už zase čistě na volné noze. Rok 2015 byl první rok, kdy jsem s výdělky z podnikání dokázal přežít – tedy vydělal jsem dost na zaplacení nejnutnějších věcí a nic navíc už nezbylo. V roce 2016 jsem měl konečně i nějaké peníze navíc, nemusel jsem tolik šetřit a omezovat se. Rok 2017 byl první rok, kdy jsem v podnikání byl na tom pocitově lépe, než v době kdy jsem končil s prací programátora. I přesto že jsem se nemusel nijak omezovat co se týká výdajů, vyšlo mi i na investice do fotovýbavy (něco kolem 90 tisíc).


Šest let na volné noze člověka pořádně změní, aneb srovnání 2012 vs 2017

Průběh roku byl co se týká příjmů dost pestrý. V březnu se začlo extrémně dařit a já vydělal v té době rekordní částku. Vtipné bylo že hned v dubnu jsem vydělal skoro na korunu stejnou částku (i přestože skladba příjmů byla dost odlišná). Jenže od května nastal brutální propad kvůli mé osobní krizi. V červnu jsem se trochu polepšil, ale v červenci jsem klesl ještě níže. Zrovna v létě mít takové nízké příjmy bylo dost nepříjemné, protože jsem neměl v té době moc velkou finanční rezervu, raději jsem moc neutrácel a chuť někam chodit byla ještě nižší. To bylo nejkrizovější období roku.

Výhoda podnikání je v tom, že od toho dostanete to, co do toho vložíte. Když jsem byl zdeptaný doma a celé dny polehával, výsledky tomu odpovídaly. V červenci jsem se konečně začal vzpamatovávat a začal se snažit. Najednou se začlo dařit a z ničehonic se zas začli ozývat klienti a zakázek přibývalo.

Od srpna už byly příjmy v pohodě, ale stejně mě šíleně štvalo, že to v té době vypadalo, že příjmy za tento rok budou podobné jako loni. K tomu se přidala depka z toho, že mi bude 30 a nikam se neposouvám. Koncem září jsem si proto dal za cíl si do svých 30. narozenin vydělat na nový foťák. Což znamenalo za cca 6 týdnů si vydělat navíc 45 tisíc. V té době nereálná představa, ale já začal dělat vše pro to, aby to vyšlo.

Doteď nechápu jak, ale pár dní po stanovení tohoto cíle přišly dvě poptávky na rozsáhlé focení pro dvě velké firmy. A do toho se začli ozývat další klienti. Po asi třech týdnech jsem zjistil že mám vyděláno nejen 45 tisíc na foťák, ale i 20 na blesky a 7 za batoh 🙂 Prostě mazec.

Ke svým 30. narozeninám jsem trhl nádherný rekord a za listopad mi přišlo na účet 77686Kč. Kdybych stihl část jedné zakázky odevzdat dříve, dostal bych se v tom měsíci na 90…tak snad příště 🙂 Samozřejmě že tenhle nárust byl jednorázový, v podstatě jsem neměl v tom měsíci čas na nic jiného kromě práce. Další měsíce už budou zase slabší. Ale moc to pro mě znamenalo. Je pro mě obrovskou motivací vidět ve statistikách takovou částku. Najednou mi můj cíl 50 tisíc měsíčně nepřijde tak nereálný. Začal jsem promýšlet kroky, jak těch průměrných 50 měsíčně do příštího roku dosáhnout.

Musím si dát ale pozor na ty horší měsíce, protože ty dokážou statisiky dost pokazit. Pro srovnání, nejlepší příjmy byly zmíněných 77686Kč (listopad) a nejnižší 14205Kč (červenec). Výkyvy budou vždycky, ale musím se snažit aby nebyly tak extrémní..tedy alespoň ne směrem dolů 🙂

Zde je graf příjmů za celé období mého podnikání. Ten propad kolem léta je fakt děsný, ale zbytek roku už vypadá v pohodě. V příštím roce bych rád, aby minimální příjmy byly v podobné výši, jako například letošní prosinec (což je přibližně letošní průměr).

Na tomto grafu vidíte srovnání finálních částek příjmů, výdajů a celkového výsledku podnikání. Měsíčně jsem si polepšil průměrně o 7637Kč, takže celkově oproti předchozímu roku jsem si polepšil skoro o 92 tisíc. Procentuálně jde o nárust o cca 33%.

Takže mám konečně za sebou první rok podnikání, kdy si nepřipadám úplně jako socka a mám se dobře 🙂 Sice mi to trvalo 6 let, ale hlavní je že se podařilo. Jsem prostě pomalejší a vyvažuju to vytrvalostí 🙂

Co se týká skladby příjmů, tak se oproti minulému roku hodně zvedly příjmy z focení, ale příjmy z ostatních oblastí se snížily. Hlavně kurzy a prodej e-booku šel dolů. Kurzům jsem se kvůli letošní krizi a asociální náladě spíše vyhýbal a měl jsem asi jen 3 workshopy plus pár individuálních kurzů.

Závěrečné shrnutí

Tady bych mohl zkopírovat skoro celou finální část článku z předchozího roku 🙂 Řeším víceméně podobné problémy s produktivitou a s osobníma krizema. Ale tak nějak se to postupně zlepšuje. Tenhle rok pro mě byl i přes všechny negativa nejlepším rokem, jaký jsem kdy zažil. Nepřežival jsem, ale hezky jsem si užíval. Konečně po šesti letech se za výsledky svého podnikání nemusím stydět a jsem s nimi spokojený.

Plány na 2018

Kromě výše uvedeného finančního cíle bych rád konečně pořádně cestoval a taky se více posunul ve focení. Taky bych si rád pořídil konečně auto, ať nejsem limitovaný jen na lokace dobře dostupné busem/vlakem. A hlavně bych rád zapracoval na omezení prokrastinace, abych práci stíhal rychleji a mohl zbytek času věnovat přátelům, focení, odpočinku a čas tak trávil efektivněji.

A jaký byl rok 2017 pro vás? Pokud taky sepisujete nějaký souhrn, pošlete v komentáři odkaz, rád na to kouknu 🙂

Odkazy na reporty ostatních:

, Co mi přinesl rok 2017, http://www.nogol.cz/2017/12/co-mi-prinesl-rok-2017/, http://www.nogol.cz/feed,

Comments are closed.