Osprey Talon 44, 1050g

16.9.2017
3 580.00Kč

Po deseti letech produkce a vylepšování přichází téměř dokonalá verze Talonu 44 – 2017. Tento lehký, univerzální model byl dlouho ve stínu slavnějšího Exosu, ale to končí. V naší nabídce dlouho chyběl model batohu na půl cesty mezi velkými 55l a jednodenními 25l, protože jsem nenacházel batoh, který by mě nadchnul. Talon 44 to dokázal. Podle mě mu nic nechybí a to co má navíc mi nevadí, protože hmotnost je stále skvělá – u velikosti S/M je těsně nad hranicí 1kg. Mohlo by se to zdát dost,  ale pro takto vybavený batoh je to víc než parádní. A co je na něm tak svělé?

Měkká, dobře odvětraná záda s tuhou, nevyjímatelnou výztuhou po obvodu, pro vyšší nosnost batohu.

Nejsem fandou nastavitelných zad, ale tady se to povedlo udělat opravdu elegantně, s minimálním nárůstem hmotnosti, nepřekáží to a hlavně je hotovo za pár sekund. Systém umožňuje prodloužit záda teoreticky až o 12cm, ale s ohledem na balanční popruhy a plochy suchých zipů na kterých to drží bych se držel tak 8cm. Měřím 182cm, mám krátká záda a dlouhé nohy a velikost S/M mám nastavenou spíš na kratší záda. Velikost M/L bude pro lidi nad 180cm a nebo s extrémě krátkýma nohama a dlouhým tělem.

Ve srovnání s „nafouklým“ Exosem má Talon užší a delší design, který nepřekáží ani v technickém terénu. Zádový panel plynule přechází v bederák a batoh vás doslova obejme a ani se nehne. Dvě velké síťované kapsy po stranách – když batoh není úplně narvaný, vejdou se i 1.5l PETky, jinak pohodlně 1l láhve. Hodně pružná hlavní síťovaná kapsa – ta je sice o dost menší než u Exosu ale nepromok bundu a gatě tam hravě uložíte.

Výškově nastavitelné víko se dvěma kapsami  – zvenku a zevnitř. Když víko odděláte, ušetříte dalších  100g. Stačí popruhy pro výškové nastavení víka vyvlíknout z přezek – minuta práce:-) I bez víka je batoh dobře použitelný, protože kromě klasického stahování na šňůrku má ještě dlouhý popruh přes vršek. Pokud nosíte na vrchu batohu pěnovou karimatku, tak je to dokonalé – víko nepřekáží, popruhem karimatku spolehlivě přitáhnete a ta batoh uzavře. Win-win a ještě máte pěkný batoh s 950g!

Samozřejmě nechybí pro Osprey typické uchycení hůlek za jízdy. Když potřebujete na chvíli hůlky odložit, buď kvůli svačině za jízdy, nebo protože někam lezete a potřebujete volné ruce, tak je nemusíte skládat, zastavovat a cpát je někam na batoh. Prostě je tak jak jsou dlouhé prostrčíte stahovacím poutkem na ramenním popruhu a druhým poutkem na spodku batohu pod elastickou kapsou, na ramenním popruhu poutko jedním zatažením utáhnete a hůlky jsou bezpečně uchycené a vůbec nepřekáží.  Dobrá vychytávka. Zabere to tak max. 20s.

Bederák je měkký a široký, takže vás doslova obejme. Bohužel je ale docela krátký! Na to bacha. Já jsem extrémní hubeňour a kapsičky na bederáku mám tak akorát na bocích. Čím víc máte přes boky, tím víc se vám kapsičky budou dostávat dozadu a zhorší se přístup k nim. A jestli máte v bocích, kde nosíte bederák kolem 100cm, tak velikost S/M ani nezapnete, protože i popruhy jsou krátké. Velikost M/L je na tom o něco líp, ale stále to pro mohutnější postavy nebude dost.

Kapsičky na bederáku jsou spíš menší, ale telefon, GPSku nebo peněženku určitě zvládnou. Určitě nejsou otravně malé.

Hodně zajímavě řešené je uložení hydrovaku – nestrká se dovnitř batohu, ale zvenku za zádovou výztuhu. To by možná přesvědčilo i mě abych to zkusil. Nemám rád vaky, protože kvůli doplnění a uložení do batohu člověk musí půl batohu vyházet, jinak tam vak neuloží. Nikdy nevím kolik vody zbývá a nechce se mi doplňovat. U Talonu prostě sáhnete za zádovou výztuhu a hned víte. Uložení i vytažení vaku kvůli doplnění je tak výrazně jednodušší. Neříkám že je to hračka, ale ve srovnání s hrabáním v batohu je to úleva. Jenom to chce vak plnit max. ze dvou třetin, jinak to dělá bouli na zádech:-)

Batoh má u dna zip pro vstup odspodu. Pro mě je to zbytečná hmotnost, ale někomu to může přijít vhod. Nepřekáží, neurazí.

Co se mi ale líbí jsou dva svislé a dostatečně dlouhé popruhy ukotvené u dna batohu, pod které můžete chytit objemné, lehké „objekty“ se kterými si nevíte rady. Stan bych tam nedával, protože je obvykle docela těžký a pak to člověka táhne za ramena dozadu. Ale pěnová karimatka, nebo Tyvek, aby byly po ruce na sednutí při zastávce se tam skvěle hodí.

Batoh má dost možností komprese a na druhé straně zase „nafouknutí“ (plovoucí víko, popruhy na spodku) a tak dobře funguje i jako 30l na ferraty nebo cyklo výlety, i jako velký bágl když musím naložit víc jídla, nebo objemné izolační vrstvy při zimní výpravě. Objektivně ho vidím pohodlný na běžné náklady kolem 12kg, s tím, že když mu vyjímečně naložíte víc, tak ho určitě nestrhnete. Materiály to určitě vydrží, ale ani ramenní popruhy ani bedrák nejsou moc polstrované a nebude to pohodlné.

Nebýt toho kratšího bederáku, tak batoh nemá chybu.

Řekl bych, že batoh je docela unisex, ale dělá se i ve vyloženě dámském provedení  (jiné barvy:-)) Tempest 40.

Talon 44 (2017):

  • hmotnost: 1100g (vel. M/L) 1050g (vel. S/M)
  • delší a užší konstrukce s plovoucím, odnímatelným víkem a vstupem i od spodu
  • velké síťované kapsy na bocích s možností vedení popruhů jak pod kapsou, tak přes kapsu
  • hluboká síťovaná kapsa zepředu na nepromok bundu, filtr na vodu atd. ať je to stále poruce
  • kompresní popruh na stažení vršku
  • hrudní pás s nouzovou píšťalkou
  • uložení hydrovaku zvenku za zádovou výztuhou
  • kapsičky na bederáku
  • vychytané uchycení hůlek “za jízdy”
  • kravinky typu poutka na cepín, očko na blikačku apod.

bohužel malý bederák, takže batoh je opravdu vhodný spíš pro hubeňoury a drobné postavy…

Kód zboží: Osprey_Talon_44
Obrázek: 

Cena: 3 580.00Kč
Váha: 1050 g

, Osprey Talon 44, 1050g, http://www.nalehko.com/Osprey_Talon_44, http://www.nalehko.com/rss.xml,

Comments are closed.